Umundurowanie

„Żołnierz 3. Pułku Piechoty winien wyglądem samym wzbudzać respekt zarówno wśród wrogów jak i przyjaciół, dlatego winien mieć mundur, wyróżniający go spośród żołnierzy innych wojsk.”

Hubal
Pułkownik 3. Pułku Piechoty
Xsięstwa Warszawskiego

ModPack 3. Pułku Piechoty Xsięstwa Warszawskiego

Po hasło do archiwum zgłosić się do Oficera dowodzącego kompanią.

Kompanie Fizylierskie 3. Pułku Piechoty

Oficer

 Mundur galowy Officyerów składa się z Fraka sukna granatowego, z Kamizelki, i spodni sukiennych białych; kołnierz granatowy stoiący zapinany z wypustką karmazynową (…); wyłogi na piersiach sukienne białe, na guziki małe zapinane; łapki u rękawów z sukna karmazynowego z strony zewnętrzney zapinane z wypustką białą. Frak zapinać się będzie na piersiach na haftki, po niżey piersi ścięty ku udom, kieszenie w poprzek z trzema kantami z wypustką karmazynową, podszewka biała, poły spięte, na których w rogach wyszywane złote (…) gwaiazdy dla Fizylierów; guziki metalowe żółte, na których znaydować się maią robotą wypukłą Numera Pułkom przepisane, na wyłogach z każdey strony po 7 guzików małych, a z lewey strony po niżey wyłogów, 3 guziki wielkie, z prawey zaś wyszycia w kształt dziurki do zapinania; przy każdey kieszeni trzy guziki duże, dwa takież w stanie, i trzy małe w podłuż na każdey łapce rękawa, i po jednem małem guziku do Szlify. Kamizelka w połowie wychodząca z pod Fraka, z małemi guzikami mundurowemi, i z trzema guzikami przy kieszeniach; Spodnie długie. (…) Kapelusz stosowany zwyczayny, taśmą czarną kamelorową obszyty w koło, z lewego skrzydłą założony, podwóynie galon złoty do przytrzymania kokardy na pół cala szeroki, zapięty na guzik wielki mundurowy. (…) Buty małe zwyczayne, zwane Węgierskie.

Fizylier

(…) Żołnierze mieć będą mundury co do kolorów sukien tak iak Officyerowie, lecz nie fraki tylko kurtki podług wydanego ogólnego modelu, toż samo się rozumie o czechczerach, kamaszach, & c. & c.

Wyłogi zaś białe sukienne u kurtek, będą z obydwóch stron z iednostaynego sukna, wpodług tylko w mieyscu zapinania na haftki na piersiach przeszyte, zapinać się będą na guziki do kurtki przyszytey, wyłogi te będą odeymowane, a kurtka wzdłuż na piersiach na haftki zapinana bydź powinna, poniżey zaś na dwa guziki.

 

 

Chorąży (podoficer feldfebel)

Pod-Officyerowie (…) mieć będą mundury co do kolorów sukien tak iak Officyerowie, lecz nie fraki tylko kurtki podług wydanego ogólnego modelu (…).

Znaki podoficerskie były: kapral nosił na rękawach na dwa cale od obszelgów dwa paski niciane żółte; sierżant nosił jeden galonek złoty nad rękawem oraz taki sam przyszyty na taśmie szlify, feldfebel zaś dwa takie złote galony. (…) Czapki podoficerów były również okolone u góry galonem calowym.

 

 

Mundur Zimowy Kompanii Fizylierskich 3. Pułku Piechoty

„Spodnie długie granatowe na zimę (…). Płaszcz szary (…).

Chorąży

Kompania Woltyżerska 3. Pułku Piechoty

(…) dla woltyżerów kołnież żółty bez wypustek. (…) woltyżerzy nosili czapki rogate z czarnego filcu z denkiem czanrem skórzanem (…) Nad kokardą (…) kita żóła z zielonem u woltyżerów, kordony białe.

Chorąży

Poprzednie wersje ModPacka 3. Pułku Piechoty:

 

Cytaty za:
„Przepisy ubiorów dla woysk i  administracyów wojennych Xsięstwa Warszawskiego”
z 3 września 1810 r. oraz ”Wojsko polskie : Księstwo Warszawskie : 1807-1814″ Bronisława Gembarzewskiego

Użycie ModPacka 3. Pułku Piechoty XW przez osoby spoza pułku jak również przez inne pułki bez zezwolenia autora jest surowo zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>